Home Sport Irina Begu pierde dramatic în miez de noapte, la Roma

Sursa foto: Wikipedia

Irina Begu a pierdut calificarea în sferturile de finală în turneul de la Roma. Victoria Azarenka, din Belarus, locul 29 WTA, s-a impus cu 6-4, 5-7, 6-1.

În setul 2, la 5-3, Azarenka servea pentru meci, dar Irina a reuşit spectaculos să revină. Cu multă forță, tact şi stăpânire de sine, Irina a uimit cu 8 game-uri câştigate consecutiv. Din păcate, dupa primul game câştigat în setul 3, Irina nu a mai găsit forța de a mai ataca şi de a-şi surprinde adversara. Serviciul ei nu a mai fost la fel de puternic, a scăzut concentrarea şi au apărut greşelile. Meciul s-a încheiat după două ore şi 17 minute de joc, la ora 12:30, ora Italiei, ora 01:30, ora României.

Irina a ratat şansa de a se întâlni în sferturi cu Maria Sharapova. Begu se retrage de la Roma cu 105 puncte câştigate şi 23.000 de euro.

Pentru România e însă clar, vom avea o prezență românească în semifinalele turneului. Astăzi, Simona Halep şi Alexandra Dulgheru se vor duela. Cele două nu s-au mai întâlnit în turneele mari WTA.