Home Sport Monica Niculescu s-a calificat în turul doi la Australian Open. Simona Halep...

halep niculescu australian open

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Monica Niculescu a învins-o, luni, la Melbourne, pe brazilianca Teliana Pereira, cu 6-2, 6-1, iar în turul doi o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre rusoaica Elizaveta Kulicikova şi nemțoaica Andrea Petkovic.

Pentru victoria din primul tur, Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 60.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA.

Marţi, la Australian Open intră în competiție și Simona Halep. Românca o va întâlni în turul inaugural pe chinezoaica Shuai Zhang, jucătoare venită din calificări și situată pe locul 132 în clasamentul feminin.

Tot marți vor intra în turneu și alte trei românce. Irina Begu o va întâlni pe Johanna Larsson din Suedia, Alexandra Dulgheru se va înfrunta cu australianca Storm Sanders, iar Andreea Mitu va juca împotriva nemțoaicei Julia Gorges.

Surprize la Australian Open

Primul tur al Australian Open a început și cu două surprize. Fosta finalistă a turneului dun 2014,  slovaca Dominika Cibulkova, a fost învinsă de frnțuzoaica Kristina Mladenovici, în timp ce daneza Caroline Wozniacki, fost lider mondial, a fost eliminată de rusoaica Yulia Putintseva.

De asemenea alte patru favorite au fost eliminate în primul tur. Sara Errani, Sloane Stephens, Anastasia Pavliucenkova și Anna Karolina Schmiedlova au părăsit Australian Open după runda inaugurală.