Home Sport Simona Halep, eliminată de la Sidney

simona halep
Sursa Foto: observator.tv

Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de tenis de la Sidney după ce a fost învinsă în penultimul act al competiției de rusoaica Svetlana Kuznețova.

Jucătoarea româncă a fost învinsă în trei seturi cu scorul de 7-6, 4-6, 6-3 într-o partidă care a durat trei ore și 45 de minute.

Meciul dintre Halep și Kuznețova ar fi trebuit să înceapă joi dimineața dar a fost amânat aproape patru ore din cauza ploii. Iar aproape de finalul primului set a fost întrerupt la scorul de 5-4 pentru Simona.

Partida a fost reluată vineri dimineața, însă jucătoarea noastră nu a reușit să își păstreze ritmul bun de cu o zi înainte.

Simona Halep, meci ușor în debutul Australian Open

Pe de altă parte, Simona Halep a avut noroc la tragerea la sorți pentru primul tur de la Australian Open. Jucătoarea noastră debutează împotriva unei adversare venite din calificări la primul turneu de Mare Şlem al anului, care va începe luni la Melbourne.

Dacă va trece de meciul inaugural, Halep, numărul doi mondial, o va întâlni în turul secund pe învingătoarea dintre franțuzoaica Alize Cornet şi sârboaica Bojana Jovanovski, arată WTA Tennis.

Însă de la turneul de la Sidney vin și vești bune. Perechea formată din românul Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna s-a calificat în finala probei de dublu.

Mergea și partenerul său au învins cu scorul de 7-6, 6-4 cuplul format din brazilianul Thomaz Bellucci și argentinianul Leonardo Mayer.

Mergea şi Bopanna, favoriţii numărul patru, au obţinut victoria într-o oră şi 23 de minute şi şi-au asigurat un cec de 11.500 dolari şi 150 de puncte.

În ultimul act, perechea româno-indiană va juca împotriva cuplului alcătuit din britanicul Jamie Murray și brazilianul Bruno Soares.